https://www.high-endrolex.com/47

Alkomatów nie stosują wyłącznie policjanci. Alkomat posiadać może każdy kierowca. I dobrze dla własnego i innych uczestników ruchu bezpieczeństwa, aby tak właśnie było. Na rynku dostępne są różne rodzaje i modele alkomatów. Warto zatem wiedzieć jakie alkomaty są do wyboru i czym przy takim wyborze się kierować.
image

Czym jest alkomat i jaki jest sposób jego działania?

Alkomat to urządzenie, które stosuje się w celu określenia ilościowej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Pomiar wykonany alkomatem służy do określenia stężania alkoholu we krwi badanego w momencie przeprowadzania testu. Jak wspomniano, alkomaty nie są stosowane jednie przez policję. Urządzenia te ma na wyposażeniu wiele firm. Przykładem mogą być firmy transportowe. Alkomat może zakupić także każdy kierowca dla prywatnego użytku. Podstawowy elementem urządzenia jest sensor. Jest to element wrażliwy na alkohol. Aby przeprowadzić test, osoba badana musi wdmuchać powietrze do alkomatu. Następnie urządzenie dokonuje obliczenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik wyświetla się na ekranie urządzenia. Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje alkomatów. Ich znajomość może pomóc w odpowiedzi na pytanie, jaki alkomat kupić.telefoonhoesje fiets
image

Rodzaje alkomatów

Wyróżnić można trzy rodzaje alkomatów: alkomat jednorazowy, półprzewodnikowy oraz elektrochemiczny. Alkomat jednorazowy to podstawowa i najprostsza wersja tego urządzenia. Jego wadą jest to, iż nie jest on do końca precyzyjny. Potrafi jednak podać informację, czy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pozwala na kierowanie pojazdem. Drugim rodzajem alkomatu jest alkomat półprzewodnikowy. Wyposażony jest w czujnik półprzewodnikowy, którego zadaniem jest wyrycie alkoholu w wydychanym powietrzu. Choć alkomat półprzewodnikowy podaje dużo dokładniejszy wynik w porównaniu z alkomatami jednorazowymi, to na wynik ten wpływ mogą mieć czynniki zewnętrzne, które mogą nieco wynik zafałszować. Czynnikami tymi mogą być zapalenie papierosa tuż przed badaniem lub zjedzenie jakieś potrawy. Najdokładniejszy jest trzeci rodzaj alkomatu, czyli alkomat elektrochemiczny. Urządzenie to posiada czujnik elektrochemiczny, który odporny jest na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu pomiar wykonywany tym urządzeniem jest bardzo dokładny i wiarygodny. Jeśli zatem ktoś pytałby jaki alkomat wybrać, aby uzyskać najdokładniejszy wynik, to odpowiedź brzmi: alkomat elektrochemiczny. Aby alkomat półprzewodnikowy oraz elektrochemiczny działały prawidłowo, muszą być regularnie kalibrowane. Pomóc może w tym profesjonalna firma zajmująca się serwisem kalibracją alkomatów Polskie Centrum Kalibracji.

Na co zwrócić uwagę wybierając alkomat?

Wybierając alkomat, uwagę zwrócić trzeba na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest czujnik przepływu powietrza. Informuje on, jak dużo powietrza należy wdmuchać, aby móc przeprowadzić test. Ważny jest także tryb prac. Na rynku są dostępne alkomaty, które mogą działać bez udziału badanego (np. jest on nieprzytomny) i takie, który wymagają aktywnego wdmuchania powietrza przez badanego. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb. Uwagę zwrócić należy także na samą wielkość czujnika. Im jest on większy, tym dokładniejszy jest pomiar. Dodatkowo ważna jest ilość pomiarów. Innymi słowy, ile pomiarów można wykonać, zanim konieczna będzie kalibracja alkomatu. Zastanawiając się jaki alkomat będzie najlepszy, warto brać pod uwagę powyższe parametry.